Projekťáky benefity nezajímají. Chtějí nové výzvy a vzdělávání

Img 2513%202

Jaké jsou motivace projektových manažerů? Co těmto lidem nejčastěji chybí a co jako HR můžeme udělat pro jejich spokojenost? Přečtěte si závěry našeho průzkumu a 5 tipů, jak úspěšně motivovat projektové manažery.

Vyšlo v časopise Profi HR.

V našem velkém průzkumu “Pohledem projektového manažera” jsme se zajímali nejen o to, kdo jsou čeští projektoví manažeři. Zajímaly nás i jejich zkušenosti a certifikace, jejich odměny a také jejich spokojenost s různými aspekty práce. Vybrali jsme pro vás 5 konkrétních rad, jak projekťáky podpořit a zvýšit jejich spokojenost ve vaší organizaci. Celý průzkum pak naleznete na adrese http://pruzkum.projectman.cz.

1. Podporujte kariérní růst

U projektových manažerů je obvyklý růst z juniorní nebo supportní pozice na pozici seniorní. Ze seniorní pozice rostou někteří projektoví manažeři na šéfa projektové kanceláře (PMO), nebo šéfa oddělení. U projektových manažerů jsou možnosti kariérního růstu trochu omezené, protože vyšších pozic jako je šéf PMO je v Česku daleko méně než projekťáků. Pokud jim tedy nedáte během tří let vyšší pozici, nebo zajímavější projekt, půjdou jinam.

Projekťákům v rámci kariérního růstu nabídněte více zodpovědnosti a větší projekty. Důležitá je i zajímavost práce, rozmanitost a smysluplnost projektů. Podle průzkumu 65 % projekťáků vydrží na současném místě necelý jeden rok až tři.

2. Poskytněte prostor pro vzdělávání

Podle průzkumu je 39 % projektových manažerů nespokojeno s možnostmi vzdělávání. Chybí jim dostatek příležitostí k rozšiřování dovedností a navštěvování školení a kurzů. Poskytněte jim prostor pro získávání nových znalostí, optimální je jeden kurz ročně.

Pro začínající projekťáky je vhodný kurz k osvojení základů technik projektového řízení, jako je například Project Management Basics . Pro seniorní projekťáky vybírejte kurzy s certifikací PRINCE2, IPMA, nebo nejprestižnější PMP od Project Management Institute. Certifikace jsou navíc velmi žádané. Podle našeho průzkumu mají projektoví manažeři s certifikací výrazně vyšší úspěšnost.

Pracují-li v mezinárodních týmech nebo pokud často cestují, je vhodné je zdokonalovat i v cizím jazyce. Vedle skupinových jazykových kurzů je stále více oblíbená individuální výuka s rodilými mluvčími.

Důležitý je také pravidelný rozvoj. Juniorním projektovým manažerům pomohou workshopy a sdílení informací a zkušeností se seniorními kolegy. Můžete je také podpořit v účasti v komunitách a navštěvování odborných webů a portálů. Největším komunitním portálem pro projektové manažery v České republice je Projectman.cz. Je užitečným zdrojem šablon a publikují zde články přední experti a odborní garanti.

Nově portál Projectman.cz nabízí i výuková videa. Obsah je pro všechny členy zdarma. Portál také agreguje nabídky všech kvalitních poskytovatelů školení a odborných kurzů v České republice.

3. Dopřejte jim vyšší komfort práce

Spokojenost s pracovním prostředím a benefity jsou v poslední době trendy tématem. Uchazeči si velmi vybírají, pro jakou společnost budou pracovat, roli hrají i peníze. Firemní kultura a komfort práce je důležitým kritériem při výběru pro stále více lidí. Důležité jsou pro projekťáky i vztahy na pracovišti. Dobrá zpráva je, že podle průzkumu je 82 % projektových manažerů spokojených s přátelskostí, ochotou pomoci a absencí zvýhodňování na pracovišti.

V našem průzkumu vyšel komfort práce poměrně nízko hodnocený, pouze 60 %. Není to překvapením, řízení projektů vždy přináší stres a určitou míru nepohodlí. Zmírní ho kvalitní a spolehlivý tým. Důležité jsou také technologie a nástroje pro práci, které mohou být v některých organizacích starší, byrokratické, nebo jinak omezující. Dopřejte svým zaměstnancům kvalitní vybavení a zázemí pro jejich práci.

4. Nechte je, ať poznají své silné stránky

Existují nástroje na měření silných stránek projektových manažerů. Jedním z nich je PM skill test, který je on-line a zdarma. Test pokládá otázky v technické, behaviorální a kontextuální dimenzi. V testu je celkem 27 tvrzení, u kterých testovaný hodnotí na stupnici 1 až 5 svoji reálnou zkušenost. Celkem otestuje 9 kompetencí (řízení rizik, rozpočtování, řízení kvality, komunikace, řízení konfliktu, řízení lidských zdrojů, financování projektu, organizační struktura a sponzorování projektu).

Výsledkem testování je Osobní kompetenční report, který vizualizuje silné stránky - top skilly - a pomocí diagramu ukazuje, kolik bodů testovaný u které dimenze získal, a tedy v které kategorii dovedností je nejsilnější . Součástí reportu jsou také tipy na zlepšení. Report je anonymní a výsledky obdrží pouze testovaný do e-mailu.

5. Přidejte jim peníze :-)

U projekťáků je časté, že pracují na konkrétním projektu na živnostenský list, jako kontraktoři – takových je přibližně 20 %. Z průzkumu vychází, že průměrná měsíční odměna projektových manažerů v České republice je 69 859 Kč. Tato měsíční odměna je počítána pro kontraktory i zaměstnance společně. U kontraktorů je počítána průměrná fakturace při 4,5 týdnech dovolené ročně a v případě zaměstnanců hrubá měsíční mzda.

Kolik tedy měsíčně projektovému manažerovi zaplatíte? Kontraktor pracuje za denní sazbu, tzv. Man Day a řekne si průměrně 6 297 Kč za MD, což při 4-5 týdnech volna v roce znamená 124 624 Kč měsíčně. Zaměstnanec bere průměrně 56 168 Kč hrubého měsíčně, v bankách nebo IT není výjimkou plat ke 100 000 Kč. Až budete nabírat do firmy projektové manažery, mějte na paměti, že s touto odměnou dost možná počítají. Podobně hodnocených nabídek mají navíc spousty, takže si mohou vybírat. Firemními benefity si je ale příliš nekoupíte.

Větší odměnu můžete nastavit jako bonusy dle KPI, na což je 47 % projektových manažerů zvyklých. Další benefit, který je podle průzkumu nejvíce zajímá je zaplacená certifikace a 1 školení nebo kurz ročně.

Chystáte se najmout nebo zaměstnat seniorního projektového manažera? Počítejte s tím, že projekťáci s praxí delší než 10 let mají v průměru o 10 až 15 tisíc vyšší platy (tj. o cca 20 %). Více peněz si připravte i na projektové manažery se seniorní certifikací (PMP, IPMA B a C, PRINCE2 Practitioner), ti berou v průměru o 24 % více.

Jaká je představa o ideálním ohodnocení?

Zaměstnanci, kteří mají plat do 50 000 Kč, nejčastěji za ideální považují plat o 10 000 Kč vyšší než je jejich stávající. Pokud je jejich plat v intervalu od 51 000 Kč do 60 000 Kč, za ideální považují plat o 20 000 Kč vyšší a pokud se jejich plat pohybuje mezi 61 000 Kč a 70 000 Kč, tak za ideální považují až o 30 000 Kč vyšší plat. Ve vyšší platových kategoriích se potom tento rozdíl zase zmenšuje a narůstá i podíl zaměstnanců, kteří svůj současný plat považují za ideální, což jsou lidé v kategoriích platu od 71 000 Kč do 80 000 Kč a od 91 000 Kč do 100 000 Kč.

Chcete lépe poznat české projektové manažery? Více než 320 informací o projekťácích v Česku najdete v interaktivní infografice na stránce pruzkum.projectman.cz. Pokud máte zájem o tištěnou knížku s kompletními výsledky naší studie, rádi vám ji pošleme.

Ing. Pavel Šmejkal

Company Partner, DigiMates.cz