Infografika: Pohledem projektového manažera

Info clanek

Dgm Pruzkum

3 roky po zveřejnění infografiky Kariéra projektového manažera přichází Projectman.cz s novým průzkumem. Tentokrát se kolegové z Projectman.cz zaměřili na spokojenost projektových manažerů v Česku. Měsíce sbírali data od nejrůznějších profesionálů, důkladně je vyhodnotili a výsledkem je nová infografika Pohledem projektového manažera.

Během naší dlouholeté zkušenosti v komunitě projektových manažerů se vynořovaly další a další otázky o tom, co obnáší profese projektového manžera v České republice. Zajímalo nás, jak velké týmy řídí junioři a jak velké zkušení projektoví manažeři. Chtěli jsme zjistit, jestli a jak moc se liší skutečné platy a představy o ideálním ohodnocení.

Co nejdůležitějšího jsme zjistili v několika bodech:

 • Peníze: projektový manažer v ČR bere průměrně 69 859 Kč měsíčně, ženy v projektovém řízení mají o 35 % nižší odměny než muži.
 • Respondenti s certifikací mají vyšší odměny o 24 % než ti bez ní.
 • Kontraktoři, kteří se nechávají najímat přes personální agenturu, mají v průměru odměnu vyšší o 35 %, vydělají tedy denně o 2 000 Kč více.
 • Pouze 14 % zaměstnanců a 21 % kontraktorů má plat takový, jaký by si představovali. Nejvyšší platy jsou v segmentu Software & Telco.
 • Benefity: jen 59 % PM dostává služební mobil i pro soukromé účely, jen 13 % auto, zato celých 58 % si může užít 5 týdnů dovolené.
 • Spokojenost je nejvyšší (89 %) se zajímavostí náplně práce, nejnižší pak s možnostmi kariérního růstu (59 %).
 • Překvapivé je, že lidé nevydrží na jednom místě příliš dlouho. Na současném místě je nejvíce (42 %) respondentů méně než 1 rok.
 • Nejpopulárnějším způsobem získání práce jsou osobní a pracovní kontakty.

Celou studii jsme rozdělili do 5 tematických kapitol:

 1. Typický český projektový manažer
 2. Seniorita a formy spolupráce
 3. Zkušenosti, týmy, rozpočty a certifikace
 4. Platy pod drobnohledem
 5. Spokojenost s prostředím a benefity

Zjistili jsme více než 320 informací o projektových manažerech, podívat se na ně můžete do naší infografiky pruzkum.projectman.cz.

Průzkumu se zúčastnilo 145 respondentů, veškerá sesbíraná data byla anonymizována. Respondenti byli osloveni článkem na portálu projectman.cz, v kampaních na sociálních sítích a odborných fórech, newsletterech a dalších kanálech našich partnerů. Sběr dat proběhl od února do června 2016.

3 naše doporučení na závěr

 1. Nebojte se kontraktingu - získáte zajímavější projekty, nezakrníte, domů přinesete klidně o 50 % více než jako zaměstnanec
 2. Absolvujte školení  - Project Management Basics je dobrý start, jste-li seniorní PM - vsaďte na certifikaci
 3. Připravte se na revoluci - zajímejte se o technologie a business budoucnosti